Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa atrakcją turystyczną Lubelszczyzny

Majątek ruchomy Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej (lokomotywy i wagony)  w 2002 roku został przejęty przez Powiat Opolski od PKP. W latach 2003 - 2008 operatorem kolejki było Stowarzyszenie Kolejowych Przewozów Lokalnych w Kaliszu. W 2008 roku Powiat Opolski przejął pozostałą część majątku kolejki od PKP. Obecnie wąskotorówka zarządzana jest przez Zarząd Dróg Powiatowych w Opolu Lubelskim z/s w Poniatowej.

Kolejka Wąskotorowa powstała w 1892, założył ją Jan Kleniewski, który wybudował drewniane tory, z Polanówki do cukrowni w Zagłobie. W 1900 r. położono pierwsze tory żelazne, a w 1918 r. kolejkę przejęły Polskie Koleje Państwowe. Wąskotorówka uzyskała wówczas stałe połączenie z koleją normalnotorową w Nałęczowie. Ruch towarowy trwał nieprzerwanie do 2001r., przewozy pasażerskie do 1993 r., a ruch turystyczny trwa nadal.

Obecnie kolejka należy bez wątpienia do największych atrakcji turystycznych Lubelszczyzny. W sezonie od maja do października w każda niedzielę kursuje pociąg turystyczny , którego trasa przebiega przez malownicze tereny Kotliny Chodelskiej i Lubelskiego Powiśla. Przejazd trwa 3,5 godz. i połączony jest z ogniskiem na stacji w Polanówce. Trasa przebiega przez tereny leśne i polne, a przejazd w tempie 20 km/godz. umożliwia spokojne podziwianie krajobrazu. Przejazd Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową to przyjemność sama w sobie. Kolejkę mogą również wynająć grupy zorganizowane.

Dodatkowe atrakcje towarzyszące to plenerowy pokaz filmów na stacji w Karczmiskach, dni otwarte i warsztaty fotografii, a także możliwość zwiedzania zabytkowych urządzeń i budowli  kolejowych oraz Muzeum Kolejki na stacji w Karczmiskach. Wagony NKW przystosowane są również do przewożenia rowerów uatrakcyjniając korzystanie z licznych szlaków kolejowych Powiatu Opolskiego.
 

powrót