O nas

Zapraszamy w podróż Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową... jedyną taką kolejką na terenie województwa lubelskiego...

 

Linia Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej liczy obecnie ponad 50 km i 11 stacji kolejowych:(tu mapka) Kolejka kursuje na odcinkach Opole Lubelskie – Karczmiska – Polanówka, Poniatowa - Karczmiska – Polanówka, Opole Lubelskie – Karczmiska – Nałęczów, Poniatowa – Karczmiska – Nałęczów.

 

Naszą podróż zaczniemy od „stacji historia”, a skończymy na „stacji współczesność.”

 

Stacja historia” :)

 

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa powstała w 1892 r. w majątku rodziny Kleniewskich. Początkowo tworzyły ją drewniane tory, po których kursowały specjalne konne zaprzęgi, transportujące buraki cukrowe z pól folwarku Polanówka do cukrowni „Zagłoba”.

 

Lata I i II Wojny Światowej stanowiły bardzo burzliwy okres w dziejach Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej. Działania wojenne przyniosły destrukcję i znacznie spowalniały jej rozwój.

Po wyzwoleniu Polskie Koleje Państwowe przejęły trasy z Nałęczowa do Opola i Poniatowej oraz z Karczmisk do Wilkowa. Wprowadzony został również ruch osobowy.

 

Pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku nastąpił wzrost przewozów kolejowych, w szczególności do Zakładów Elektromaszynowych „EDA” w Poniatowej i Cukrowni „Opole” w Opolu Lubelskim. W tym czasie kolejka zatrudnia około 253 pracowników.

Lata dziewięćdziesiąte przyniosły gwałtowny spadek przewozów zarówno towarowych, jak i pasażerskich.

 

W 2002 r., na podstawie umowy z PKP, Powiat Opolski nabył prawo użytkowania majątku Nałęczowskiej Kolei Dojazdowej. W grudniu tegoż roku na trasę powróciły turystyczne pociągi pasażerskie na mocy umowy operatorskiej ze „Stowarzyszeniem Kolejowych Przewozów Lokalnych” z Kalisza.

 

Rok 2008 rozpoczął nową erę w historii Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej. 10 września Zarząd Powiatu Opolskiego podpisał Akt Notarialny. Na jego mocy Powiat przejął od PKP na własność majątek Nałęczowskiej Kolei Dojazdowej.

 

Dwa lata później Powiat Opolski otrzymał dofinansowanie na promocję NKW w ramach projektu „Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa, jako markowy produkt turystyczny Lubelszczyzny”. W ramach projektu „Szlakiem Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej po atrakcjach turystycznych Regionu Lubelskiego”, powiat rozpoczął remont budynków kolejowych na stacji w Karczmiskach, taboru oraz torowiska.

Obecnie kierownictwo nad sekcję Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej z siedzibą w Karczmiskach Pierwszych, sprawuje Zarząd Dróg Powiatowych w Opolu Lubelskim z/s w Poniatowej.

 

Stacja współczesność”

 

W dniu dzisiejszym Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa stanowi ciekawą atrakcję turystyczną. Wyremontowana i odnowiona zachęca do podróży. Możemy być pewni, że w drogę ruszy z nami wykwalifikowana kadra, która zadba o nasz komfort i bezpieczeństwo. A za przejazd zapłacimy grosze.

Trasa kolejki przebiega przez najbardziej urokliwe i atrakcyjne miejsca tej części województwa. W każdą niedzielę pociąg regularnie pokonuje trasę Karczmiska – Opole Lubelskie – Karczmiska – Polanówka. Podróż wieńczy ognisko na leśnej polanie.

Przejazd kolejką to dopiero początek atrakcji... Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa proponuje szereg imprez towarzyszących.

Wraz z nadejściem maja kolejka budzi się do życia. Maj to miesiąc uroczystej inauguracji sezonu.

W czerwcu na stacji w Karczmiskach powita nas kino pod chmurką. Letnia kronika filmowa, to propozycja dla tych, którzy uwielbiają projekcje w plenerze.

Lipiec to miesiąc warsztatów fotografii, zaś w sierpniu coś dla fanów motoryzacji- zlot starych samochodów i motocykli.

We wrześniu zapraszamy na dni otwarte NKW, zupełnie za darmo przewodnik oprowadzi nas po stacji w Karczmiskach.

Październik to gratka dla smakoszy, których nie może ominąć festiwal pieczonego ziemniaka.

 

Oferta NKW kierowana jest głównie do szkół i przedszkoli, firm i samorządów, organizacji turystycznych i podmiotów organizujących wyjazdy integracyjne, a także ośrodków wczasowych, sanatoriów, uzdrowisk, gospodarstw agroturystycznych i rodziców z dziećmi.

 

W podróży nikt nie będzie się nudził. Świetną zabawę zagwarantują przygotowane atrakcje, takie jak: przygrywający akordeonista lub DJ, animator dla dzieci, zwiedzanie kompleksu stacyjnego i Muzeum Kolejki w Karczmiskach. Nikt nie będzie też głodny, bo czeka na nas piknik, bądź kuchnia regionalna w czasie przejazdu. Dla aktywnych przygotowano przejażdżkę bryczką bądź konno, wynajem rowerów, a także wycieczka autokarową po okolicy i spływ kajakowy rzeką Chodelką.

 

Przejazd Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową zapewni nam niezapomniane wrażenia. Choćby dlatego, że kolejka jest unikatowa w skali województwa Lubelskiego- to markowy produkt turystyczny Lubelszczyzny... Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa zaprasza!